Závodní řád Method feeder 2022

 

 

  1. Závodní trať

Závodní trať je rozdělena na sektory A, B, C,  pro příslušný počet družstev nebo přihlášených závodníků. Závodník musí mít během závodu k dispozici úsek, který je min. 10 m a max. 20 m široký, není-li technickou komisí určeno jinak. Začátek a konec sektoru musí být viditelně označen. Šířka jednotlivých závodních míst se určí v rámci stanoveného rozpětí technickou komisí. Závodní místa na tekoucí vodě jsou označena tak, že sektor A je po proudu nejnižší a ostatní sektory se číslují vzestupně proti proudu. Na stojatých vodách je číslování sektorů zleva doprava při pohledu na vodní plochu z hráze nebo děleným sektorem na pravé i levé straně.. tzn. Sektor „A“ nalevo i v pravo následně navazuje sektor „B“. Vyznačení závodní tratě musí být ukončeno před losováním. Do závodního úseku během závodu nesmí vstupovat kromě vedoucího družstva závodníka, rozhodčího a komise k vážení nikdo jiný.

  1. Doporučený časový harmonogram závodu

Sobota:

07.00 – 07.30 prezentace

07.30 – 08.00 otevření závodu a losování

08.00 – 08.15 přesun před závodní místo,

08.15 – 09.20 vstup do závodního místa, příprava na závod, kontrola množství návnad a nástrah (v prvních 30-60 min.

přípravy na závod)

09.20 – 09.30 krmení

09.30 – 14.30 lovení

14.30 – 15.00 vážení

 

Neděle:  (letos nepoužito)

07.00 – 08.00 prezentace a losování

08.00 – 08.15 přesun před závodní místo,

08.15 – 09.20 vstup do závodního místa, příprava na závod, kontrola množství návnad a nástrah (v prvních 30-60 min.

přípravy na závod)

09.20 – 09.30 krmení

09.30 – 14.30 lovení

14.30 – 15.00 vážení

16.00 -vyhlášení výsledků, předání cen (v závislosti na uplynutí povinného času pro možné podání protestu po zveřejnění

výsledků).

 

3.Prezentace a losování lovných míst

Časový úsek prezentace stanovuje organizátor soutěže propozicemi. Během prezentace se provede:

– registrace přítomných družstev a jednotlivců

– kontrola registračních průkazů a přihlášek družstev do soutěže, respektive jiných dokladů opravňujících ke startu v dané soutěži

– provádí se slosování pořadí slosování

– provádí se losování členů družstev do sektorů A, B, C,

– losem se určuje pořadí v jakém si budou závodníci losovat čísla svých závodních úseků

– losování členů družstev do sektorů pro druhé kolo lze provést i den předem po uskutečnění prvního kola

– losuje se rozhodčí komise

 

Po ukončení prezentace ve stanoveném termínu, další prezentace není přípustná.

  1. Losování 1. závodu

Při losování závodů, které mají více než jedno kolo se postupuje tak, že pro 1. závod bude vylosováno číslo závodního území každého závodníka na základě dříve určeného pořadí losování (losování pořadí losování). Při druhém kole závodu se losuje v opačném pořadí než v prvním.

Losování závodů se provádí ručně nebo elektronicky pomocí programu schváleného oborem LRU-F, který musí zaručovat podmínku, že každé družstvo může mít jen jedeno „krajní místo“ (dále jen forhond). Losování musí skončit nejpozději 90 minut před začátkem závodu. Za správnost losování odpovídá i závodník nebo vedoucí družstva. Dojde-li k chybnému slosování tak, že družstvo si vylosuje neoprávněně jedno kolo 2krát forhond, je závodník nebo vedoucí družstva zvýhodněného družstva povinen tuto skutečnost oznámit do ukončení slosování rozhodčímu nebo garantovi závodu. Následně se provede losování v tom odvětví, ve kterém byla zjištěna chyba losování.

 

  1. Losování 2. závodu (nepoužito)

Pro druhý závod bude pro každého závodníka znovu vylosován sektor a závodní území. Pokud je závodní trať nepřerušená, vybere se z osudí pro sektor A první a druhé číslo a pro sektor D předposlední a poslední číslo. Jako první je losováno závodní území pro družstvo, jehož závodník měl v prvním kole závodu číslo A1, druhé losuje družstvo, jehož závodník měl krajní číslo sektoru D, třetí losuje družstvo, jehož závodník měl číslo A2 a čtvrté losuje družstvo, jehož závodník předposlední číslo sektoru D. Dále se losuje v obráceném pořadí, jako v prvním závodě s tím, že se do osudí vrátí vybraná čísla. Při tom musí být zachována zásada, že závodníci z jednoho družstva nemohou chytat vedle sebe. A12 a B1. Losování 2. závodu musí být ukončeno 90 minut před jejich začátkem. Za správnost losování odpovídá i závodník nebo vedoucí družstva. Dojde-li k chybnému slosování tak, že družstvo si vylosuje na jedno kolo neoprávněně 2x forhond, je závodník nebo vedoucí družstva zvýhodněného družstva povinen tuto skutečnost oznámit do ukončení slosování rozhodčímu nebo garantovi závodu. Následně se provede losování v tom odvětví, ve kterém byla zjištěna chyba losování.

 

  1. Příprava závodníka

Závodníci po vylosování závodních míst, se mohou přesunout na vylosovaná místa a všechny potřebné věci k lovu (pruty, bedny, židle a pomůcky) nepřipravené k lovu uložit před hranici vylosovaných míst. Po signálu, který povoluje vstup na závodní místo si závodník odnese připravené věci na lovné místo. Po druhém signálu ve 25. minutě přípravného času, mají závodníci 5 minut do začátku kontroly vnadících směsí a nástrah. Tato kontrola vždy začíná na č.1 každého sektoru. Po této kontrole je zakázáno již takovéto krmivo vlhčit a prosívat. Během prvních 30-60 min proběhne kontrola nástrah a návnad, které musí zůstat do kontroly před lovným místem. Po kontrole si nesmí závodník donést na lovné místo žádné krmivo, živou nástrahu a jiné komponenty, které jsou definovány jako krmivo do 8 l (vlhkého krmiva), mimo zkontrolované krmivo a živou nástrahu a nesmí opustit lovné místo. Se souhlasem dvou závodníků, a to jednoho po pravé a jednoho po levé straně nebo rozhodčího závodník může opustit závodní místo z hygienických důvodů. Do závodního místa, označené páskou, nesmí vstoupit druhá osoba, kromě družstvem určené osoby nahlášené rozhodčím před závodem (trenér, vedoucí družstva) který může slovně pomáhat, dále rozhodčích, členů komise, která byla dříve zvolena, za účelem kontroly dodržování soutěžních pravidel LRU-MF a MEDIA TÝMU pro pořízení fotografií či videozáznamu či živého přenosu. Během přípravy a samotného závodu nesmí být ve vylosovaném lovném místě závodníkům poskytnuta žádná materiální a fyzická pomoc. Během přípravy je dovoleno mapovat terén vody jen olovem nebo prázdným method košíkem, bez návazce. Během přípravy je dovoleno vstoupit do vody ve svém vyznačeném lovném místě za účelem ukotvení vezírků, uložení plošiny a nabrání vody v rámci svého sektoru.

  1. Vnadění

Úvodní vnadění se provádí 10 minut před začátkem lovu. Označeno bude zvukovou signalizací. Pro úvodní vnadění je dovoleno použít feedrové krmítko, které nesmí přesáhnout parametry: u krmítka kruhového tvaru průměr více než 5cm a délky 7cm, v případě čtvercového nebo obdélníkového tvaru úhlopříčka maximálně 5cm a délky 7cm. Pro rok 2022 povoleno krmení v průběhu závodu feederovým krmítkem daných rozměrů. Ke krmení je možno použít pouze feederový prut s monofilem. Množství krmiva je limitováno na max. 8 l navlhčeného krmiva. Do tohoto množství se počítají provlhčené krmivo, hlína, partikl jako kukuřice, konopí, pšenice, kroupy apod. Dovlhčování krmiva během závodu je dovoleno pouze vodním rozprašovačem. Krmivo při kontrole množství musí mít volnou strukturu, zatlačování a zhutňování krmiva není povoleno. Množství nástrah není omezeno (miniboile, dumbels, wafters, pelety atd.), avšak od jedné nástrahy je možné mít maximální množství 1 dcl. Maximální velikost nástrahy je 12 mm. Množství aromat (sprej, dip, vytlačovací nádoba) není limitována.Živá nástraha je dovolena v množství 0,125l. Mezi živou nástrahu se počítají  larvy much (masní červi), kukly, hnojní žížaly, dendrobeny, larva komára. ŽIVOU NÁSTRAHU I V MRTVÉM STAVU LZE POUŽÍT POUZE JAKO NÁSTRAHU!!! PŘÍSNÝ ZÁKAZ KRMENÍ ŽIVOU JAK PŘED ZÁVODEM, TAK I V PRŮBĚHU ZÁVODU A POUŽITÍ ŽIVÉ NÁSTRAHY V PRŮBĚHU ZÁVODU JINAK NEŽ NA HÁČKU NEBO POD HÁČKEM NA VLASOVÉM PŘÍVĚSU!!! JAKÉKOLIV PROVINĚNÍ PROTI TOMUTO BUDE POTRESTÁNO ŽLUTOU KARTOU A PŘIČTENÍM 2 BODŮ K VÝSLEDKU V KOLE PRO VŠECHNY 3 ČLENY TÝMU!!! Živá nástraha musí být během kontroly v kalibrované nádobce 1/8 (vzor Sensas) a v jejím průběhu musí zůstat zavřená tak, aby je živá nástraha svévolně neotevřela. Nádoba nesmí být mechanicky zajištěna (zalepena apod.) Je zakázáno používat k lovu jakékoli chráněné druhy živočichů. Je zakázáno používat umělé nástrahy, živé nebo mrtvé ryby nebo jejich části, silikonové nebo pryžové napodobeniny. Za nedodržení stanovených množství při kontrole krmiva bude závodník sankcionován dvěma plusovými body a žlutou kartou. Převyšující krmivo nebo živá nástraha budou závodníkovi odebrány. Po ukončení závodu se nesmí nespotřebované krmivo vysypat do vody.

 

  1. Lov

Závodník může libovolně využívat celé své vyznačené závodní místo. Nesmí vstupovat, ani svými věcmi přesáhnout vymezený prostor. Na svém závodním místě se musí závodník pohybovat a chovat co nejtišeji, nesmí zatloukat přípravky na držení deštníku nebo podobné přípravky. V obou neutrálních zónách, pokud jsou označeny, jakož i za nimi, nad a pod závodním místem je zakázáno lovit nebo vnadit. Při nahazování krmítka a montáže musí mít závodník otevřený překlapěč na navijáku a z navijáku se musí odvinout vlasec. Nahazování je možné pouze technikou přes hlavu. Bokem ani spodem není možné nahazovat. Závodník, který při zdolávání omezí sousedního závodníka svým úlovkem tak, že se zamotá do jeho montáže, resp. Vlasce si smí ponechat úlovek jen v případě, že se montáž uvolní do momentu podebrání úlovku, v opačném případě musí být úlovek okamžitě puštěn a nesmí být dán do vezírku. V případě, že tak závodník neprovede a úlovek vloží do síťky, bude mu z celkového úlovku při konečném vážení odečtena nejtěžší ryba a budou mu uloženy dva trestné body. Za omezování závodníka se považuje i nahazování vedlejšího závodníka mimo svůj sektor, za což může být při opakovaných porušeních potrestán žlutou kartou.

  1. Udice a montáž

Závodník loví pouze na jeden feedrový prut opatřený navijákem. Maximální délka prutu je 4,5m od konce rukojeti po poslední koncové očko. Pro lov je na navijáku povolen pouze monofilní materiál, používání spletené šňůry, případně šokového návazce ze šňůry není dovolen. Udice musí být průběžná po celé své délce. Není přípustné fixovat návazec do krmítka nebo nad krmítko umísťovat zarážky typu myší bobek a jiné nebo kombinovat jiné fixační pomůcky.  Je povolena pouze s jedním návazcem a s jedním jednoháčkem bez protihrotu, maximální velikosti č. 8 tj. maximální šířka háčku je 10 mm od ramínka háčku po hrot háčku. Délka návazce je maximálně 25 cm. Návazec musí být vyroben pouze z monofilního materiálu. Připraveno může být více prutů. Prut, na který závodník loví, musí být opřen alespoň o jeden pevný opěrný bod. Nad vodní hladinou může být umístěn pouze jeden z prutů. Je zakázáno používat jakékoli signalizátory, zvukové nebo světelné. Nástrahu lze napíchnout přímo na háček, nebo na vlasový přívěs, příp. gumičku či trn mimo háček. Celková velikost nástrah nesmí překročit 12 mm (2x6mm miniboilie lze připnout jednu pod druhou). Navlečené kukuřice nesmí přesáhnout rozměr 12 mm. Během lovu  jsou povoleny požívat jen method košíky s plochým dnem, hybrid košíky, peletové košíky (viz nákres), přes které prochází kmenový vlasec. Pro rok 2022 jsou zakázána!!! krmítka typu x-safe s integrovanou feederovou gumou a jemu podobné!!! Košíky lze plnit formičkou nebo ručně tak, aby nebyl celý košík zakryt krmivem. Je zakázáno používání otevřených řadových a žebrových košíků. Nástrah může být vtlačena do košíku s krmivem (viz nákres).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Úlovky a jejich přechovávání

Každý závodník je povinen mít 2 vezírky minimální délky 3,5m, opatřenými obručemi o průměru minimálně 40 cm. V případě čtvercové nebo obdélníkové síťky úhlopříčka musí být minimálně 50 cm. Závodník odpovídá za uchování ryb živých a během závodu je s nimi povinen zacházet šetrně. Závodník musí během závodu ponořit vezírek minimálně 1,5 m do vody. Ryba se považuje za ulovenou, i když je náhodně zaseknutá mimo hlavovou část. Ryba se považuje za ulovenou, pokud je trvale mimo vodní hladinu v okamžiku zaznění signálu „konec lovu“, nikoli po dobu jeho trvání. To znamená, že musí být mimo vodní hladinu v moci závodníka, pokud je v podběráku, ten musí být také mimo vodní hladinu. V opačném případě je závodník povinen rybu pustit. V případě, že tak závodník neudělá a rybu dá do síťky, bude tomuto závodníkovi odečtena z váhy celkového úlovku při konečném vězení nejtěžší ryba a budou mu uděleny dva plusové body. Za správné odvážení ulovených ryb odpovídá i samotný závodník, což potvrdí svým podpisem při vážení. V jedné síťce je možné přechovávat maximálně 20 kg ryb, pokud soutěžící dosáhl tohoto množství je povinen umístit další úlovky do druhé síťky. Pokud množství úlovků dosáhne 20 a 20 kg musí závodník požádat o průběžné vážení, nebo použít další síťku. Pokud bude v síťce při vážení více než 20 kg bude na vážný list zapsáno pouze 20 kg. Závodník musí mít u sebe podložku se zvýšenými okraji a 1ks Eko saku pro uchování ryby do příchodu vážící komise, pokud ta váží kupříkladu na druhé, konci závodního revíru. Ryba nad 65cm a jeseteři se budou vážit okamžitě po ulovení. Závodník po rozlosování obdrží telefonní číslo na rozhodčího, pokud nebude nablízku.. jinak zvolá heslo „VÁHA“

 

  1. Plošiny a sedačky

Je povoleno používat závodní židle nebo plošiny. Tyto musí být postaveny tak, aby přední nohy při prvním postavení během přípravy nezasahovaly do vody (není-li rozhodčí a technickou komisí stanoveno jinak).

 

  1. Vážení

Vážení bude provádět stanovená komise k vážení. Při každém vážení je povinen být i závodník. Do příchodu vážící komise musí být ryby stále ve vodě, po vyzvání je závodník donese k váze. Hmotnost se zapisuje v gramech (tzn. CIPS bodech). Po odvážení závodník svým podpisem potvrdí správnost vážení a správnost zápisu. V případě opravování zápisu musí být při této opravě podepsán člun vážící komise i závodník. Po podpisu vážení závodníkům není přípustné podávat protest ohledně váhy a správnosti zápisu a ryby jsou okamžitě šetrně puštěny do vody. V případě potřeby na výzvu vážící komise pomáhají při vážení závodníci z čísla 1 a 2 každého sektoru.

  1. Signály

První signál: (8:15 hod) – 75 minut před začátkem závodu povoluje vstup závodníka na své lovné místo a signalizuje začátek přípravy. Během prvních 30–60 min přípravy proběhne kontrola krmiva a nástrah, které musí být umístěny před lovným místem. Po kontrole nástrah a krmiva si závodník snese zkontrolované krmivo a nástrahy do lovného místa. Po této kontrole nesmí závodník opustit lovné místo bez souhlasu dvou závodníků nebo rozhodčího a je zakázáno cokoli vynášet nebo donášet do prostoru lovného místa.

 

Druhý signál: (8:40 hod.) – 5 minut do začátku kontroly množství vnadících směsí a nástrah

Třetí signál: (9:20 hod.) – 10 minut před začátkem závodu 10minutové krmení

Čtvrtý signál: (9:30 hod.) – začátek závodu

Pátý signál: (14:25 hod.) – 5 minut do konce závodu

Šestý signál: (14:30 hod.) – Konec závodu

Sedmý signál: (14:40 hod) – konec možnosti vytažení ryby zaseknuté před šestým signálem

 

14.Hodnocení

14.1 První závod

  1. a) Zapisuje se dosažený počet bodů, který je identický s umístěním závodníků v odvětví. Pokud více závodníků v sektoru dosáhnou stejné váhy, obdrží pořadí rovnající se aritmetickému průměru. Příklad: Závodník na 6 a 7 místě dosáhli stejného výsledku jejich pořadí bude (6+7) :2 = 6,5 další v pořadí mě umístění 8, tři závodníci na 6.,7.,8. dosáhli stejného výsledku (6+7+8): 3 = 7, další v pořadí mě umístění 9
  2. b) v případě, že je závodník bez úlovku, dostává plný počet bodů plus jeden bod

Příklad: v sektoru je 12 závodníků, umístění je 12+1=13

  1. c) v případě, že závodník nenastoupí, bude mu přiřazeno umístění podle počtu družstev přihlášených do soutěže + 2

Družstvo s nejnižším součtem umístění je na prvním místě. Při stejném součtu bodů rozhoduje součet vyšší váhy ulovených ryb.

14.2 Druhý závod (pro tento rok nepoužito)

O umístění se rozhoduje jako při prvním závodě. Po sčítání obou závodů je družstvo s nejnižším součtem na prvním místě. Při stejném součtu bodů rozhoduje součet vyšší váhy ulovených ryb.

14.3. Celkové hodnocení jednokolový závod

  1. Družstvo s nejnižším součtem umístění je na prvním místě
  2. v případě stejného součtu rozhoduje vyšší součet hmotností ulovených ryb. (CIPS bodů)
  3. v případě že i předchozí kritérium je stejné, lepší umístění má družstvo s nižším součtem umístění z posledních závodů, popř. pokud bude i v tomto shoda tak umístění z předešlého závodu systémem pořadí3 závod-2 závod-1 závod. Pokud nadále přetrvává shoda, lepší umístění má družstvo, jehož závodník v daném závodě ulovil větší hmotnost ryb-CIPS bodů.
  4. V případě oceňování vítězného družstva dvou kola závodů (sklenicí, plaketou, medailí) platí pravidlo pro výpočet vítězného družstva systémem sčítání dosažených umístění závodníků družstva za dvou kolo. Nejnižší součet umístění závodníků družstva za obě kola vyhrává. Při rovnosti bodů se bere v úvahu dosažený počet CIPS bodů. Pokud nadále přetrvává shoda, lepší umístění má družstvo, jehož závodník v daném závodě ulovil větší hmotnost ryb-CIPS bodů.
  5. ocenění jednotlivců v sektorech 3,2 místo.. vítězové sektorů dle hmotnosti ryb-CIPS bodů
  6. Rozhodčí komise

Na průběh soutěží dohlíží hlavní rozhodčí a pověřený garant ČRS. Před každým závodem se navrhne a odhlasuje 3členná komise – JURY (garant, hlavní rozhodčí a 1 vylosovaný z vedoucích družstev), která řeší případné podané protesty. Všechny protesty týkající se výsledkové listiny musí být podány do 20 minut po zveřejnění výsledků, doba zveřejnění musí být na listině uvedena. Rozhodčí komise případné chyby ihned odstraní. Všechny protesty proti regulérnosti závodu jsou předkládány rozhodčí komisi do 45 minut po skončení závodu. Mohou být podány ústně, ale následně musí být podány písemně spolu s částkou 2500,- kč (v případě, že protest bude komisí uznán jako oprávněný, bude tato částka vrácena). V opačném případě tato částka propadne ve prospěch účtu sportovního oboru LRU–MF. Podané protesty musí být rozhodčí komisí uzavřeny. Komise ve sporných případech rozhoduje hlasováním. V případě nerozhodného výsledku hlasování, je rozhodující hlas garanta. Sankcionovaný závodník nebo družstvo musí být ihned seznámeni s rozhodnutím komise. Udělení žluté nebo červené karty rozhodčí komisí musí být součástí výsledkové listiny. Dotčeným závodníkům se odeberou registrační průkazy, které se spolu se zprávou hl. rozhodčího a garanta ČRS předkládají na sekretariát ČRS k provedení záznamu. Dosažené výsledky závodníků, označené symbolem „D“ (diskvalifikace) musí zůstat ve výsledkové listině.

 

  1. Sankční řád
  2. a) Za porušení pravidel rozhodčí navrhne udělit napomenutí – žlutou kartu a 2 trestné plusové body.
  3. b) Žlutá karta bude zapsána do registračního průkazu a platí na dvě ročníková období.
  4. c) Za další žlutou kartu se udělí červená karta a závodník bude diskvalifikován ze soutěže, započítává se mu plný poče tbodů + 2.
  5. d) Diskvalifikovaný závodník nebo družstvo se nebude moci po dobu dvou ročníků zúčastnit první ligy a celostátních soutěží.
  6. e) O konečné fázi napomenutí nebo diskvalifikace rozhoduje rozhodčí komise závodu a jejich výsledek musí být součástí výsledkové listiny.
  7. f) V případě, že závodník nenastoupí, bude mu přiřazeno umístění podle počtu družstev přihlášených do soutěže + 2.
  8. g) Sankce za neomluvitelnou neúčast na závodech v dlouhodobé postupové soutěži přehodnotí a určí sekce LRU-F.
  9. h) Pokud závodník nebo vedoucí družstva nesdělí do konce slosování, že při losování došlo k chybě a družstvo má vylosované neoprávněné forhonty, bude závodník tohoto družstva, který vylosoval v pořadí 2 forhond diskvalifikován a bude mu udělen součet bodů podle počtu závodníků v sektoru+ 2 body.
  10. Pravidla pro případ bouře

V případě, že během přípravy nebo závodu přijede bouře, hlavní rozhodčí spolu s garantem závodu vyhodnotí riziko a rozhodne o přerušení signálem. Tehdy všichni závodníci ukončí svou činnost až do odvolání. Pokračování přípravy nebo závodu je oznámeno signálem a vše pokračuje podle harmonogramu s daným časovým posunem. Pokud povětrnostní podmínky a čas umožní odchytat alespoň 2 hodiny ze závodu, tak se závod započítává. Pokud povětrnostní podmínky nedovolí odchytat 2 hodiny ze závodu, tak se tyto závody anulují.

 

  1. Práva a povinnosti účastníků závodu

Účastníci závodu LRU – MF mají práva a povinnosti zakotvené v Předpisech ČRS a/nebo MRS, jsou povinni dodržovat etická pravidla a zvyklosti k přírodě, funkcionářům soutěže, soupeřům a divákům. Účastníci závodu se těchto účastní na své vlastní nebezpečí a za své chování a jednání nesou svou plnou osobní odpovědnost. Všichni závodníci účastní závodu jsou povinni účastnit se vyhlašování výsledků. Všichni účastníci závodu jsou povinni ovládat Předpisy pro sportovní činnost a Soutěžní pravidla LRU – method feeder.

 

 

  1. Závěrečná ustanovení

Za obsahovou a formální správnost pravidel odpovídá sportovní odbor LRU–F. Pravidla nabývají platnosti dnem schválení Radou ČRS. Pravidla mohou být modifikována ve smyslu Organizačního řádu ČRS.

 

Spread the love

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *