Otázky pro Zauwiho, vítěze MFC 2020

Vítěz Moravského feederového cupu Jan Zavřel – Zauwi odpovídal na otázky. Jako každý rok, i letos pokládáme otázky vítězi seriálu feederových závodů na jižní  Moravě. Loňský rok byl úplně jiný, než předešlé  ročníky. Covidová epidemie změnila i závodní feeder nejen v naší zemi. Žádné mezinárodní závody – mistrovstvi světa se nekonaly a u nás se závodní sezóna rozběhla až od června. Všechny bodované závody ve feederu byly zrušeny. Jak jsi tuto situaci vnímal ty?

Ano, rok 2020 byl velmi odlišný od klasické závodní sezóny. Začátkem roku se o covidu teprve začínalo mluvit a nikoho by snad ani ve snu nenapadlo, jak se celková situace vyvine. Pro mě to byl i přes obtíže s covidem výsledkově výborný rok, dochytávali jsme Zimní ligu, poprvé v životě jsem si zachytal na Bečvě, proběhl celý Moravský feederový pohár, vzhledem k tomu, že byla zrušena 1.liga, tak bylo čas zajet i na klasické gulášové závody, kde se také dařilo, takže za mě z jedné strany vzhledem k situaci spokojenost, na druhou stranu velké zklamání z toho, že se neuskutečnilo Mistrovství světa klubů v Bulharsku, na které jsem se moc těšil, 1.liga, a několik legendárních závodů jako Mazec Cup nebo Mistr Mušova. K tomu všemu mi hodně chyběla taková ta předzávodní atmosféra, potkávání kamarádů, hecování, posezení u pivka….Doufám, že v roce 2021 se situace zlepší a vše se vrátí do starých kolejí.

 

Seriál pojmenovaný jako Moravský feeder cup 2020 jsi suverénně vyhrál. Zkus popsat jednotlivé  závody. První kolo, Pilák. Druhé kolo, Měřín. Třetí kolo, Brněnská přehrada. Čtvrté kolo, Domanín.

MFC 2020 Myslím si, že tento seriál závodů se letos doopravdy povedl, chytalo se na čtyřech revírech, kde si zachytá každý ze závodníků a není nouze ani o ryby lepší váhové kategorie a hlavně je to také soutěž družstev, což je potom o to napínavější, jak to vlastně celé dopadne.

 

Pilák – i když je to už víc jak půl roku, co jsme závod chytali, tak si poměrně dobře vzpomínám, jak to bylo. První kolo jsem si nalosoval místo A3, které bylo pěkně zarostlé, protože se na něm standardně nechytá – z toho jsem byl trochu smutný, protože mi přijde, že na Piláku je dobré mít vyšlapané místo od místních rybářů – kde jsou ryby více zvyklé na krmení a dříve začínají brát. Vlevo mám u sebe na A2 Tondu a na A4 Karla Mucalu, takže to bude boj od začátku do konce. Na forhont nevidím a za Karlem už jsou stromy, takže na A5, které bylo podle mě super flek také nedohlédnu – někdy je super vidět, co dělají ostatní a jak jim to jde.

Po zakrmení se od začátku nic moc nedělo, byl jsem bez přejezdů a trpělivě čekal na záběr. Chytal jsem na velkou patentku a 2 červy. Pamatuju si, že mi začali rovnou brát kapři okolo 1-2kg, potom se ztratili a brali jen cejni. Konec kola jsme s Karlem jeli pěkně rybu za rybou, průběžně si myslím, že jsem ho pěkně dotahoval, ale utržený kapr dvě minuty před koncem mi naděje zhatil a skončilo to sektorovou dvojkou o kilo za Karlem. Na 2. kolo jsem si nalosoval po týmovém parťákovi Jirkovi, což pro mě byla velká výhoda, protože jsem dostal spoustu informací, jak mám chytat. Ryby jsem tahal průběžně celou dobu, kapři mi bohužel nepřijeli. Kolo končím s váhou přes 13kg, která mi zajistila vítězství před druhým Vlastičkou, který byl na forhontu a vážil o 3kg méně.

Součet umístění jsem měl celkem 2+1 a váhu dohromady přes 24kg – vyhrál jsem soutěž jednotlivců a to nejlepší nakonec – se součtem 16 jsme s Radynkem a Jirkou vyhráli týmovou soutěž a ujali se vedení v soutěži.

 

Použité náčiní:

Guru Aventus 3,3m + Preston Centris 420, vlasec Preston Sinking Mono 0,20mm

Colmic Gold Lion 3,3m + Preston Centris 420, Colmic Weper 0,08mm

Daiwa Tournament Pro Feeder 3,3m + Preston Centris 420, Preston Absolute Feeder Braid 0,08mm

návazec Preston Accu Power 0,10 – 0,14mm a Guru N-Gauge 0,11mm

háčky Preston Natural N30- 14,12,10

 

 

 

 

 

 

 

 

Měřín – jeden z mých nejoblíbenějších závodů – krásná a nevyzpytatelná voda, výborná atmosféra a super zázemí s jídlem a pitím.

 

První kolo jsem si nalosoval A8, mezi Viktorem na A9 a Péťou Ondráčkem na A7. Sektor A je na Měříně, jak o cejnech, tak i o kaprech. Chytal jsem 2 vzdálenosti, okolo 40 m a potom lehce přes 20 metrů. Blíž brali cejni a ve větší vzdálenosti jsem zkoušel krmit kukuřicí na kapra. Nebyl to úplně jednoduchý závod, ryby chvílemi vůbec nespolupracovaly. Ještě 5 minut před koncem jsem si ale myslel, že by to mohlo být pro mě velmi dobré, ale potom, co jsem u břehu utrhl o kámen kapra a Viktor vedle zdolal před koncem velmi pěkného kapra, už jsem věděl, že to na jedničku nebude. Bylo z toho pěkné třetí místo za 9kg, vyhrál Viktor s 12,2kg a ještě mě porazil forhont s 10kg. Dobrý výsledek pro tým, byl jsem spokojen, i když jsem věděl, že by to mohlo být lepší. V týmech jsme se součtem 10 bodů byli na průběžném prvním místě – vypadalo to na dobře rozjetý závod. 

Druhé kolo – los mě zavedl na mé neoblíbené C, konkrétně na C6, prostředek sektoru, kde se den předtím moc nechytalo. Začátkem kola jsem na špičce neviděl vůbec žádné pohyby, jako by tam ryby vůbec nežily:-). Ostatní pomalu začínají přidávat gramy do vezírků a já pořád nic…Po chvíli se i mně ohýbá špička a já začínám taky tahat. Zhruba po hodině závodu dávám do vezírku pěkného kapra, který mi cca 15 minut dával pořádně do těla, váhu odhaduju přes 4kg. Na návazec 0,11mm to byl pěkně adrenalinový souboj, který jsem se štěstím ustál. Ke konci závodu bylo jasné, že souboj o první místo svádím s Lubou Klouparem na forhontu, který tahal rybu za rybou v podstatě celé kolo, jen ke konci se mu to trochu začalo zadrhávat. Mně se dařilo odchytávat fakt moc pěkné cejny, někteří byli váhově za 3 menší. Po odpískání konce kola váha nakonec přisoudila jedničku mně s váhou 13,670g oproti Lubovi, který měl o kousíček méně – 13,420g, prostě adrenalin do poslední chvilky, kdy se člověk drží za hlavu a neví, jestli to dopadne nebo ne a proto mám nejradši závody na váhu.

Celkově jsem měl součet 3+1 a to znamenalo stejný součet, jako měl Karel Mucala, který měl nakonec vyšší váhu a tak z toho tedy bylo pro mě stříbrné umístění v jednotlivcích a týmově nám štěstíčko v druhém kole nepřálo a s celkovým součtem 26 bodů nám o bod uteklo třetí místo.

Použité náčiní:

Guru Aventus 3,3m + Preston Centris 420, vlasec Preston sinking mono 0,20mm

Colmic Gold Lion 3,6m + Preston Centris 420, Colmic Weper 0,08mm

Daiwa Tournament Pro Feeder 3,3m + Preston Centris 420, Preston Absolute Feeder Braid 0,08mm

Colmic next adventure 3,6m 90g, Daiwa Legalis, G-carp – 0,21mm

návazec Preston Accu Power 0,10 – 0,14mm a Guru N-Gauge 0,11mm a 0,16mm

háčky Preston Natural N30- 14,12,10

 

Prigl – kdyby se mě někdo zeptal na chytání na Brněnské přehradě, tak mu řeknu, že tam ryby berou dobře a že je jich hodně, ale jak už to tak na rybách někdy bývá, tak závod na Kozí Horce úplně jednoduchý nebyl. Oproti závodům v Rokli nebo na nudapláži je zde potřeba házet za hranici 55 m, kde se ryby již zdržují, protože je zde větší hloubka, kromě části sektoru A, kde se dá chytat i na poloviční vzdálenosti.

První kolo jsem si nalosoval na C5, což byla polovina sektoru, kde se ještě navíc musí házet co nejdál. Zakrmil jsem si na 55 m a po signálu se začalo chytat. Ryby začaly brát nejprve na začátku sektoru na místech C1 a C3 potom pomalinku postupovaly a začaly se objevovat záběry i u ostatních závodníků včetně mě. Nakonec z toho byla pěkná sektorová trojka, což je do týmové soutěže fajn výsledek. Celkem jsem chytil 6 ryb s váhou 3,280g. Vyhrál Radek Pečta s 6.500g – ryby mu braly fakt krásně na hod.

Druhé kolo Forhont! Konečně mám forhont a zrovna na sektoru, kde si myslím, že mi doopravdy pomůže. A taky že ano – ryby mi berou od začátku chytání, sice s pomlkami, ale až do konce kola. Nakonec mám váhu 8.850g a je z toho krásná sektorovka. Radost mi jen trochu kazilo, že všechny tři kapry, co jsem měl na prutu jsem utrhl o bójku.

 

V týmech jsme se součtem 16 bodů o bod druzí za prvními kluky z Maver feeder klub Třebíč a jako třešnička na dortu je pro mě třetí místo v jednotlivcích – podle losu bych si to ráno určitě netipl.

Použité náčiní:

Colmic Black Queen 3,9m + Daiwa Match Winner, Matrix Submerge 0,08mm

Preston Supera 12´6 ft , 80g + Preston Extremity 520, Preston Absolute Feeder Braid 0,08mm

návazec Preston Accu Power 0,10 – 0,14mm a Guru N-Gauge 0,11mm

háčky Preston Natural N30- 14,12,10

 

 

Domanín – Moje oblíbená voda. Je zde spousta ryb, hlavně cejnů a plotic s váhou do 350 g, ale na podzim se zde hojně vysazují kapři, kteří mají běžně váhu 2,5–5 kg a to znamená, že při závodech na váhu, je potřeba mít takové kousky ve vezírku.

1.kolo jsem byl na místě B7 a byl jsem s tím spokojen. Domanín je voda, kde si myslím, že se dá většinou vyhrát z jakéhokoliv místa. Krmím pouze jednu vzdálenost, snažím se dávat do krmítka i kukuřici, aby se mi na místě zastavili kapříci, až pojedou kolem. Ryby berou doopravdy moc hezky, Daiwa Tournament se ohýbá i když tahám cejnka kolem 200 g a když jednou za čas tahám kapra, tak je ohnutá jako luk, sice to chvíli potrvá, ale i kapříky okolo 4 kg na jemném návazci v pohodě vytahuju z vody. Po prvním kole vážím 18,760 g a s náskokem přes 6kg vyhrávám sektor B. Týmově jsme průběžně na třetím místě se součtem 11.

2.kolo jsem na A9 a jak jsem psal již dříve, byl jsem s losem spokojen, protože se dá vyhrát odkudkoliv. Sektor A byl vzhledem k počtu závodníků umístěn již před zátoku, za kterou obvykle chytáme a tak jsem věděl, že bude potřeba házet o trochu dál, než jsem zde zvyklý. Moji oblíbenou Daiwu jsem tedy ani nerozbaloval a rovnou se spolehl na pruty o délce 3,6 m, se kterými se mi bude lépe chytat na 42 m. Foukal poměrně silný vítr, takže jsem často střídal krmítka o váze 40 a 50g, abych se do nejpřesněji strefoval do krmného místa a zároveň, aby mi co nejrychleji klesla ke dnu, protože je zde hloubka okolo pěti metrů.

Odpolední kolo bylo ve znamení chytání cejnů, to jsme chytali skoro v celém sektoru všichni stejně, bylo ale potřeba přidat i nějakého kapříka, který by vylepšil váhu. Mně se jich nakonec podařilo chytit 6 a to mi s váhou 16,670 zajistilo o skoro 5 kg krásný náskok a druhé sektorové vítězství.

Celkem jsem tedy obsadil se součtem 1+1 první místo s váhou přes 35 kg, která je na Domanínský rybník velmi pěkná.

Týmově se nám podařilo obsadit pěkné třetí místo a celkově 1. místo v týmovém žebříčku za celý seriál závodů. A v jednotlivcích se mi podařilo vyhrát celkový pohár a jako bonus i moravský krajský přebor, který byl součástí seriálu závodů Maver feeder Cup 2020.

 

Použité náčiní:

Guru Aventus 3,3 m + Preston Centris 420, vlasec Preston Sinking Mono 0,20 mm

Colmic Gold Lion 3,6 m + Preston Centris 420, Colmic Weper 0,08 mm

Daiwa Tournament Pro Feeder 3,3 m + Preston Centris 420, Preston Absolute Feeder Braid 0,08 mm

Colmic Next Adventure 3,6 m 90 g, Daiwa Legalis, G-carp – 0,21 mm

návazec Preston Accu Power 0,10 – 0,14 mm a Guru N-Gauge 0,11 mm a 0,16 mm

háčky Preston Natural N30- 14,12,10

Který závod z tvého  pohledu byl  nejtěžší a který ti seděl nejvíc?

Vezmu to odzadu, nejvíc mi seděl závod na Domaníně, nemám to daleko od domova a tak pro mě není problém si zde před závodem několikrát zachytat a zjistit, jaké ryby zrovna berou, v jaké jsou vzdálenosti a další věci, které mi potom v závodě hodně pomůžou.

Který závod byl pro mě nejtěžší? Jednoznačně Prigl, i když výsledkově to tak nevypadá, tak to první kolo, kdy jsem trochu bojoval s větrem při nahazování a tím, že nebrala ryba a nepomohly žádné změny, které jsem udělal bylo nejtěžší…Prostě věřit tomu, že to dělám dobře, že to není zamotané a třeba 8 minut čekat na záběr, který potom nepřijde…tak to pro mě bylo nejtěžší. Někdy je to asi i o štěstí, že člověku ten záběr přijde a druhému ne. Chytit tam o jednu rybu míň, tak bych už nebyl na celkovém třetím místě, ale minimálně o 3-4 místa hůř. Ale i o tom je rybaření.

 

Jaké plány máš v tomto roce 2021?

Uvidíme, jak se dál bude vyvíjet situace okolo covidu, ale pevně doufám, že minimálně od května se sezona rozjede a budeme chytat jak první ligu, tak pohárové soutěže a když při nás bude štěstíčko trochu stát, tak by nám mohl vyjít náhradní termín MS klubů v Bulharsku, což je můj sen – potkat se s lidmi (hlavně Angličany), od kterých se člověk učí z videí na internetu.

Honzo děkuji za odpovědi a ať se to v roce 2021 daří. Radynek

Spread the love

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *