Colmic Zimní liga po druhém kole.

Je konec listopadu a letošní  Colmic Zimní liga má za sebou již dvě kola. Tuhle sezónu jsme zvolili jiný model.  Protože se hlásí na Zimní ligu čím dál více lidí a už není jednoduché hledat revíry, kde se prostě vlezeme, bude mít letošní ročník až šest kol a tak nás na jednotlivých závodech bude o trošku méně. Bude záležet hlavně na počasí, jestli nám dovolí do začátku dubna udělat šest kol. Tři kola plánujeme do konce roku a tři kola na začátku příštího. Ale bodovat se bude ze šesti kol, ze 12 možných výsledků, jen 8 nejlepších. Takže, když někdo nemůže odchytat všechna kola, stačí mu, když se zúčastní jen čtyř kol (8 výsledků) nebo se bude počítat jen 8 nejlepších výsledků.

První kolo proběhlo na oblíbené nádrži Domanín. Byla to již třetí akce Zimní ligy, jednou se tady chytal Krajský přebor MRS a letos i první liga LRU MRS FEEDER. Minulý rok se zde na Zimní lize chytalo opravdu hodně, dva nejlepší měli přes 15 metrů ryb. Všichni se těšili, že se bude aktivita ryb opakovat. Letos to bohužel nebylo tak slavné. Ráno se nás sešlo 20. Chyběl hlavně Pepa Konopásek a Martin Maťák.  Nebylo vůbec teplo a dokonce i některé louky v okolí Domanína byly bílé od jinovatky. Chytaly se dvě kola po dvou a půl hodinách. První 10 minut na začátku obou kol ryby většinou reagovaly na krmení rychle a záběry byly na první hody. Pak aktivita ryb ustávala a bylo na každém rybáři, co vymyslí a jak ryby zaujme. Na Áčku se chytalo nejvíce, nejlepší byl Honza Tomšík 489 cm, další byl Olivka 401cm a Jiří Malý mladší 325cm. Béčko: 1. Radynek 317, 2. Jenda 220, 3. Vlastička 193cm. Na Céčku dokonale využil forhont Jirka Denemerek a s přehledem zvítězil: 438 cm. Druhý byl Zauwi 280 a třetí Viktor Štovčík 136 cm. Všichni byli po prvním kole na nepříjemném větru pěkně vyzmrzaní a také zklamaní z aktivity ryb. Po odpoledním losu a stěhovaní na druhé místo se „zimní lovci“zahřáli a odpolední kolo už nebylo doplněné drkotáním zubů a zimou. Odpoledne se chytalo opět nejvíce na Áčku. Petr Ondráček měl  451cm, Jirka Denemarek 400 a Jenda 330 cm. V Béčku zachytal opět nejlépe Honza Tomšík a potvrdil, že ranní výsledek nebyla náhoda – 278 cm. Druhý byl Jirka Malý starší 250 a třetí TonyK 229 cm. Na Céčku odpoledne forhont „tak nefungoval“. Nejlepší byl Leoš H. 285, druhý Petr Sensas 149 a třetí Radynek 143 cm. Odpolední kolo výsledky pěkně zamíchalo. Zvítězil Honza Tomšík 1+1, 767 cm, druhý byl Jirka Denemarek 1+2 – 838 cm, to byla nejvyšší dosažená délka a třetí byl Radynek 1+3 – 460cm. Chytalo se nejvíce ve vzdálenosti 25 až 36 m. Letos neulovil nikdo kapra, i když asi tři rybáři kapra na udici měli. Chytali se cejni, plotice a kříženci ve velikosti 15 až 35 cm.

V druhém kole jsme zavítali do Třebíče na Polanku. Zde se koná v srpnu oblíbený závod ve feederu –  „Starosta“ a i Zimní ligu jsme zde také jednou chytali. Protože na Polance je hodně poznat výhoda krajních míst, tak každý losoval jedno místo dobré – krajní a jedno špatné – prostřední. Tím se měly vymazat výhody možných dobrých losů na obě kola. Vyskytují se zde plotice, podoustve, ostroretky, cejni, skaláci, tloušti a občas se uloví i kapr. Na sobotní závod se dostavilo 21 feederařů. Už nechyběl Martin Maťák a Pepa Konopásek a bylo vidět i několik nových tváří Zimní ligy. Dva sektory byly umístěny na kamennou regulaci nad jez a jeden na přirozený břeh u hokejbalového hřiště. První kolo začalo před ¾ na 9 a končilo v 11 hodin. Nejvíce se ulovilo na horním Céčku, kde měl nejvíce Pepa Konopásek lovící z forhontu a to 497 cm ryb. Pro zajímavost ulovil 18 ryb – jednu plotici, 11 cejnů a 6 podouství. Deset ryb bylo dokonce přes 30cm. Druhý byl TonyK 230cm a třetí Honza Tomšík 209 cm. V Béčku měl nejvíce Radynek 260cm, druhý Jiří Malý 226 a třetí Ivan Peťovský 183 cm. V Céčku zvítězil Martin Maťák – 228, před Jirkem Denemerkem 214 a Olivkem 180cm. Vítězství v sektoru A a B se povedlo udělat s „antiforhontu“, teda nejvzdálenějších míst od krajů sektoru. Ráno všichni feederaři vytáhli alespoň jednu rybu.

Druhé kolo trvalo lehce přes dvě hodiny. Oproti ránu se ulovilo o dost méně ryb. Byl to boj o každý záběr. Opět bylo nejlepší horní Céčko. Forhont proměnil odpoledne i TonyK – 333 cm. Druhý byl Martin Maťák 177 a třetí Jirka Malý starší 167 cm. V Béčku byli dokonce 4 rybáři bez ryby. Zvítězil Zauwi 111 cm s pěti plotičkami před Pepou Konopáskem 96,5cm a třetí byl Jirka Malý mladší 59 cm. Na spodním Áčku se podařilo Radynkovi zopakovat dopolední  vítězství –  11 ryb – 284 cm, druhý Petr Ondráček měl 110 a třetí Ivan Peťovský 88cm.

Celkově zvítězil Radynek 1+1, 544 cm. Druhý byl Pepa Konopásek 1+2, 593,5 cm a třetí TonyK 2+1, 565 cm, čtvrtý Martin Maťák 1+2, 405cm, pátý Jiří Malý mladší 2+3, 283 cm. Prvních pět nejúspěšnějších feederařů dostalo ceny od Pepy Konopáska – věci od firmy Colmic a výborná vína od stréca Radka.  I druhé kolo se povedlo, počasí bylo celkem snesitelné – nikdo neumrzl 🙂  Ráno se chytalo o hodně více než odpoledne. Kapr se tentokráte nechytil ani jeden.  Nejdelší rybu chytil Martin Franěk a to tlouště 45 cm dlouhého. Bylo chyceno hodně plotic, ostroretek, podouství a cejnů. Chytilo se i několik tloušťů, okounů a nebodovaných ouklejí.

Pepa Konopásek – sponzor Zimní ligy, rád vymýšlí nové věci. Loni vymyslel, že vítěz závodu přinese na příští kolo nějakou domácí buchtu a letos zase, že vítěz každého kola napíše článek a něco prozradí.

Tak to činím. Předloňské kolo Zimní ligy na Svitavě v Brně se mi vůbec nepovedlo a hledal jsem, kde byly chyby. Tento závod se chytal za podobných podmínek, a proto jsem se chtěl těchto chyb vyvarovat. Na Polance jsem chytal hodně závodů, ani jeden se mi moc nepovedl. Polanka je hodně o losu – o dobrém místě. Proto se losovalo jedno kolo z dobrých míst (krajních) a horších – špatných (prostředních). Měl jsem připraveny tři light pruty. Jeden s pletenkou (krátká průběžka cca 35cm), jeden s Flurocarbonem od Awas – Shimy (s páternosterem cca 50cm) a třetí s klasickým vlascem, kdyby náhodou braly větší ryby nebo byla šance na kapra. Daly se očekávat jemné záběry, a proto byl primární prut s pletenkou.  B1 nebyl zrovna dobrý los (prostřední místo, nejdále v Béčku od kraje). Proto jsem hodně času věnoval zkoumáním dna a úkolem bylo najít největší hloubku. Na 12-ti metrech byla o trošičku větší hloubka jako v okolí. Asi tak necelého půl metru. Snažil jsem se nahazovat co nepřesněji. První tři hody jsem nechal ležet krmítko na místě minutu a půl, až dvě minuty, než jsem nahodil znovu. Další hody jsem nespěchal, v plánu bylo čekat na záběr třeba i 10 nebo více minut. Naštěstí záběry přicházely od třetího hodu. Prvního cejna jsem chytil asi na pátý hod na pletenku. Další záběry se mi nedařily proměnit, a tak přišla na řadu oblíbená „Gábinka“ – Garbolino Super G v 11“ s páterem a Fluorocarbonem. Začalo se mi dařit proměňovat záběry lépe než na pletenku. Do malého krmítka jsem přidával asi pět pinek a zbytečně nepřehazoval a trpělivě čekal na záběr. Ulovil jsem 4 plotičky, tři cejny, dvě podoustve a ostroretku. 260 cm stačilo na vítězství v Béčku. Druhé kolo A2 – výborný los. Jen na A1 by nemusel sedět Pečťák mladší 🙂 . Naštěstí Radek  neměl svůj den, přišel o dvě pěkné ostroretky u podběráku a ty mu nakonec chyběly. Vzdálenost jsem nechal stejnou, 12m. Zde byla hloubka místo 3 a kousek počítání (mého počítání, ne sekund) z prvního kola – 5 počítání.  Začátek byl stejný. Opět celkem brzy ulovená ryba na pletenku, změna na páternoster a proměňování záběrů se hodně zlepšilo. Záběry byly hodně opatrné, díky nejjemnější špičce viditelné, nebo prudší drbanec a hned následovala „hokejka“ čili ohnutí špičky. Podařilo se mi dvě ryby utrhnout a několik záběrů neproměnit. Ryby se mi dařilo chytat průběžně, ke konci jsem přidával více pinek do krmítka – to mi pomohlo. Výsledek 284 cm, vítězství v sektoru a 11 ulovených ryb (plotička, 7 podoustviček a 3 ostroretky přes 30cm) – byl pro mě super. Forpasy jsem použil 0,093 mm Suplex od Drennanu (na slabší jsem si netroufl), háček Hayabussa KAJ 157 č. 16 a malé krmítko made in doma (kamarádovo doma dělané). I když jsem měl nachystané ještě menší krmítko, ale nakonec nebylo třeba. Krmení mi fungovalo Sensas Lake s Gros Gardons.

Vítězství je pro mě super! Porazit Martina a Pepu se stává jen někdy, teď se mi to podařilo naráz 🙂 .  I když s dobrým losem to na Polance nejde.  Další kolo bude zřejmě na Priglu, kde je úplně jiné chytání jako na Polance.

Federu zdar. Radynek

 

 

Spread the love

2 Komentářů

  1. jenda

    pěkný článek, díky Radku 🙂

    1. Radek Černý (Autor)

      Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *